Yükleniyor...
PTT Kayıtsız Mektup
Son Güncelleme 23.08.2021 22:08

PTT Kayıtsız Mektup

APS ve taahhütlü gönderim yolu haricinde PTT üzerinden işleme alınan mektup türlerinden birisi de kayıtsız mektuptur.


KAYITSIZ MEKTUP NEDİR?

Kayıtsız mektup takip edilebilme özelliği olmayan diğer mektuplara göre biraz daha geç teslim edilen gönderim türüdür. Kayıtsız mektuplar gönderildikten sonra, alıcı adresine teslim edilene kadar mektubun nerede olduğunu sorgulanamayacaktır. Hem daha yavaş hem de takip edilemeyen bu gönderim türünün avantajı fiyatıdır. APS veya Taahhütlü mektuplara oranla kayıtsız mektup PTT şubelerinden çok daha uygun fiyatlara gönderilebilmektedir.
Örnek vermek gerekirse 2021 güncel fiyatlarına göre 20 gramı geçmeyen mektuplarda;

Kayıtsız mektup : 3 ₺
Taahhütlü mektup : 9 ₺
Şehir içi APS : 11.75 ₺
Şehir dışı APS : 16.25 ₺

Kayıtsız mektup haricindeki taahhütlü mektuplar ve APS olarak gönderilen mektuplar takip edilebilmektedir. Fakat kayıtsız mektuba en yakın olan taahhütlü mektup ile arasında 3 kat fiyat farkı bulunmaktadır. Gönderdiğiniz mektup veya evrak önem arz ediyorsa APS olarak göndermenizi öneririz. Kayıtsız gönderilen mektubun kaybolması durumunda oldukça fazla sorun yaşanacaktır.

Mextup uygulaması üzerinden gönderilen mektuplarda ise özel barkod kullanılmakta olup hem hızlı gönderim sağlanır hem de takip edilebilir özelliktedir. Üstelik PTT şubesine gitmenize gerek kalmadan oturduğunuz yerden mektup yazarak gönderebilirsiniz. Bu yazımızı okuduğunuz cihazınızdan kolayca sevgiliye, askere, dilediğiniz bir adrese veya cezaevine mektup göndermek için burayı tıklayabilirsiniz.